• 9ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου

Ενδοσχολική επιμόρφωση

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών πραγματοποιήθηκαν :

• Με εισηγήτριες την Ψυχολόγο και την Κοινωνική Λειτουργό της ΕΔΥ του σχολείου μας κ. Σκλάβου Ηρώ και κ. Αγγουράκη Ροδάνθη 3 δίωρες επιμορφωτικές συναντήσεις με θέμα “Επικοινωνία και διαχείριση συγκρούσεων”.
  • Με εισηγήτρια την Εκπαιδευτικό του Τμήματο Ένταξης κ. Μαράκη Στέλλα  1 τρίωρη επιμορφωτική συνάντηση με θέμα «Στρατηγικές παρέμβασης σε μαθητές με ή και χωρίς μαθησιακές δυσκολίες» και Παρουσίαση του εργαλείου διαχείρισης τάξης σε πραγματικό χρόνο «class dojo».
  • Με εισηγητή τον Εκπαιδευτικό του Τμήματος Υποδοχής. κ. Ταβερναράκη Βαγγέλη 1 τρίωρη επιμορφωτική συνάντηση με θέμα «Καθολικός σχεδιασμός στην εκπαίδευση».

Περιλήψεις θα βρείτε στους παρακάτω συνδέσμους

Βασικά σημεία της εισήγησης Επικοινωνία και διαχείριση συγκρούσεων

Περίληψη παρουσιάσεων Μαράκη Στέλλα

Καθολικός σχεδιασμός στην εκπαίδευση-περίληψη