• 9ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου

Επιστολή προς τους γονείς 11-9-2020

9ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου                                                                  11/9/2020

Αγαπητοί γονείς ,

Φέτος ξεκινάει μια νέα σχολική χρονιά με ιδιαίτερες συνθήκες και απαιτήσεις λόγω Covid-19. Στην προσπάθειά μας να διαφυλάξουμε την υγεία των παιδιών μας αλλά και όλων μας, σας ενημερώνουμε για τους βασικούς κανόνες λειτουργίας του σχολείου, σύμφωνα με τις οδηγίες που μας έχουν δοθεί από το Υπουργείο Παιδείας και τον ΕΟΔΥ:

• Η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική  για όλους (ενήλικες και παιδιά)  στους εσωτερικούς  χώρους του σχολείου και στους εξωτερικούς χώρους όταν υπάρχει συνωστισμός.
  • Την ώρα της προσέλευσης και αποχώρησης των μαθητών από το σχολείο, η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική.
  • Από τη χρήση της μάσκας εξαιρούνται οι μαθητές που ανήκουν σε ειδικές κατηγορίες, όπως ορίζει η νομοθεσία.
  • Κάθε μέρα τα παιδιά πρέπει να κρατάνε τουλάχιστον 2 καθαρές μάσκες σε ξεχωριστό σακουλάκι.
  • Συστήνεται ο έλεγχος των παιδιών για ενδεχόμενη εμφάνιση συμπτωμάτων (πιθανώς και με θερμομέτρηση) πριν την αποχώρησή τους από το σπίτι.
  • Αν τα παιδιά αισθάνονται αδιαθεσία ή παρουσιάζουν συμπτώματα συμβατά με λοίμωξη Covid-19 πρέπει να παραμένουν στο σπίτι.
  • Σε περίπτωση που ένας μαθητής εμφανίσει αδιαθεσία στο σχολείο θα ενημερώνεστε άμεσα για να παραλάβετε το παιδί σας και έπειτα να προβείτε σε  ιατρική αξιολόγηση.
  • Δεν επιτρέπεται η είσοδος των γονέων στον χώρο του σχολείου.
  • Η ώρα προσέλευσης των μαθητών είναι από τις 8:00-8:15 π.μ. . Οι μαθητές θα πηγαίνουν κατευθείαν  στα τμήματά τους , για την αποφυγή συνωστισμού, όπου θα τους περιμένει ο εκπαιδευτικός που διδάσκει την πρώτη διδακτική ώρα.
  • Η ώρα αποχώρησης είναι 1:15 μ.μ. Πρώτα θα αποχωρούν οι τάξεις Α?,  Γ?, Ε? και στη  συνέχεια οι τάξεις Β?, Δ?, Στ?. Πιο συγκεκριμένα η  σειρά αποχώρησης  θα πραγματοποιείται ανά τμήμα (Α1, Α2, ? κτλ.). Όσα  παιδιά συνοδεύονται  θα αποχωρούν από την  κεντρική πόρτα, ενώ τα ασυνόδευτα από την πλαϊνή.
  • Είναι σημαντικό να υπενθυμίζετε κι εσείς στα παιδιά να αποφεύγουν την κοινή χρήση προσωπικών αντικειμένων (μολύβια, γόμες , παγουρίνο , μάσκες κτλ.). Γι? αυτόν τον λόγο, δεν πρέπει τα παιδιά να κρατάνε παιχνίδια στον χώρο του σχολείου (μπάλες, αρκουδάκια κτλ.).
  • Πληροφορίες για τη λειτουργία του σχολείου και τα μέτρα προστασίας για την αποφυγή διάδοσης του κορονοϊού υπάρχουν στην ιστοσελίδα του σχολείου
  • Τέλος, μην ξεχνάτε πως ο βασικός κανόνας που πρέπει να ξέρουν και να εφαρμόζουν τα παιδιά είναι το χρυσό τρίπτυχο: χρήση μάσκας, αποστάσεις, συχνό πλύσιμο χεριών και χρήση αντισηπτικού διαλύματος.

Ευχόμαστε να έχουμε όλοι μία καλή και δημιουργική χρόνια με υγεία, δύναμη και αγάπη. Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη συνεργασία σας.

Από τη διεύθυνση

Τα σχόλια είναι κλειστά.