• 9ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου

Ενημέρωση για την υγιεινή διατροφή από διαιτολόγο – διατροφολόγο στη Δ’ τάξη

Τη Δευτέρα 15 Απριλίου 2019 οι μαθητές και οι δασκάλες της Δ΄τάξης υποδεχτήκαμε με χαρά τη διαιτολόγο-διατροφολόγο κ. Εμμανουέλα Παραδεισανού, την οποία και  ευχαριστούμε θερμά για όσα πολύτιμα για τη διατροφή μάς ανέφερε.

Τα παιδιά ενημερώθηκαν για τις ομάδες τροφίμων, για τα βασικά θρεπτικά συστατικά κάθε ομάδας και για την αξία της σωστής και ισορροπημένης διατροφής, τόσο για τη σωματική όσο και για την πνευματική και ψυχική μας υγεία. Τονίστηκε η σπουδαιότητα της Μεσογειακής διατροφής, η οποία θεωρείται μία από τις πιο υγιεινές διατροφές του κόσμου. Ιδιαίτερη αναφορά έγινε και στη σημασία του πρωινού γεύματος για την πνευματική και σωματική απόδοση των παιδιών στο σχολείο.

Ελαιόλαδο, φρούτα και λαχανικά, ολικής αλέσεως δημητριακά, όσπρια και ξηροί καρποί είναι της υγείας μας οι φρουροί! Γαλακτοκομικά καθημερινά για γερά γερά οστά, ψαράκι και λίγο κρεατάκι κάποιες μέρες την εβδομάδα, για να δυναμώσει η ομάδα!

Τα σχόλια είναι κλειστά.