• 9ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου

Συμβουλές από την ψυχολόγο μας

1. Πανεπιστημιακή Παιδοψυχιατρική Κλινική ΠαΓΝΗ – η διεπιστημονική ομάδα της Κλινικής προτείνει χρήσιμες συμβουλές για τη διαχείριση της καθημερινότητας μέσα στο σπίτι, απευθυνόμενη στις οικογένειες:

ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ Ο ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΠΑΙΔΙΩΝ & ΕΦΗΒΩΝ

2. Χατζηχρήστου, X., Υφαντή, Θ., Λαμπροπούλου, Κ., Λιανός, Π., Γεωργουλέας, Γ., Μίχου, Σ., Φραγκιαδάκη,  Δ., Αθανασίου, Δ. (2020). Μένουμε σπίτι?.Συνδε-Δεμένοι. Προτάσεις για την ψυχολογική υποστήριξη οικογενειών, παιδιών και εφήβων κατά τη διάρκεια παραμονής στο σπίτι λόγω των προληπτικών μέτρων για τον κορωνοϊό ? Covid-19.  Αθήνα: Εργαστήριο Σχολικής Ψυχολογίας, Τμήμα Ψυχολογίας, ΕΚΠΑ:

menoumespitisyndedemenoi–psichologiki-stirixi-gia-oikogeneies

3. Χατζηχρήστου, X., Υφαντή, Θ., Λαμπροπούλου, Κ., Λιανός, Π., Γεωργουλέας, Γ., Φραγκιαδάκη,  Δ., Αθανασίου, Δ. (2020). Συζητώντας και στηρίζοντας τα παιδιά και τους εφήβους για τον Covid-19:  Χρήσιμες επισημάνσεις για γονείς.  Αθήνα: Εργαστήριο Σχολικής Ψυχολογίας, Τμήμα Ψυχολογίας, ΕΚΠΑ:

psychologiki-stirixi-paidiwn-apo-goneis-gia-koronoio-covid19

4. ΚΕΣΣΥ ΠΙΕΡΙΑΣ- Βασικός οδηγός υποστήριξης παιδιών εν μέσω πανδημίας :

kesy-pierias-covid19-1

Τα σχόλια είναι κλειστά.