• 9ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου

Εκπαιδευτικές Δράσεις

11 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2017

Δραση για την παγκόσμια ημέρα του παιδιού ΣΤ1,ΣΤ2(Γιαμαλάκη Ράνια,Σταματάκη  Ελένη,Ταμπακοπούλου Κυριακή (Αγγλικών)

Τα παιδιά της ΣΤ παρουσίασαν δρώμενο με τίτλο «τα παιδιά του κόσμου»

Το δρώμενο έθιξε τα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα παιδιά σε διάφορα μέρη του κόσμου(πείνα,προσφυγιά,πόλεμοι,παράνομη εργασία έλλειψη στέγης),σε αντίθεση με την ήρεμη καθημερινότητα των παιδιών του  δυτικού κόσμου.

Στο τέλος όλα μαζί τα παιδιά τραγούδησαν το Αγγλικό τραγούδι  TELL ME WHY που είχε μεταφραστεί από τα παιδιά και στα ελληνικά.

Η παράσταση έκλεισε με ευχές για έναν καλύτερο κόσμο.

Τρυγοπατήματα στη Γ τάξη(2017-18)Εκπαιδευτικός Σφακιανάκη Μαρία

Οι μαθητές της Γ τάξης του σχολείου μας στα πλαίσια του προγράμματος της ευέλικτης ζώνης ΣΕ ΜΙΑ ΡΩΓΑ ΑΠΟ ΣΤΑΦΥΛΙ με μεγάλη χαρά γεύτηκαν τα ώριμα και ζουμερά σταφύλια της κρητικής γης,το νόστιμο σταφυλάκι γλυκό του κουταλιού,τις σταφίδες και τα μουστοκούλουρα.Δοκίμασαν το γλυκύτατο πετιμέζι και μύρισαν το γλυκόπιοτο κρασάκι.Στη συνέχεια μετέτρεψαν τη διαδικασία του πατήματος σε παιχνίδι χαράς και δημιουργίας.Σύνθλιψαν τα σταφύλια με τα χεράκια τους και πήραν το μούστο.

ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

(Εκπαιδευτικός Αγγλικών Ταμπακοπούλου Κυριακή ,Πληροφορικής Δοξαστάκης Μανώλης)2016-17

Δράση  για ενημέρωση μαθητών και γονέων σχετικά με τους κινδύνους του διαδικτύου(2016-17)

Τα παιδιά  της Στ και της Ε συζήτησαν με την ψυχολόγο από το ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ .

Επίσης πραγματοποιήθηκε και διάλεξη- συζήτηση  με τους γονείς από την ίδια ψυχολόγο.

Στα πλαίσια των μαθημάτων των Αγγλικών και της Πληροφορικής οι  μαθητές του Ε1 παρακολούθησαν σχετικό βίντεο που τους έδωσε ερεθίσματα να σκεφτούν και να φτιάξουν τις δικές τους εργασίες πάνω στο θέμα του διαδικτύου.

Συγκεκριμένα έφτιαξαν το δικό τους βίντεο με τις φωνές τους , ζωγράφισαν κόμικς στα Αγγλικά που δημοσιεύτηκαν στην εφημερίδα ,έφτιαξαν ηλεκτρονικές αφίσες αλλά και χειροποίητη αφίσα.

Πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε τις δράσεις και τις δημιουργίες των μαθητών του Ε1

Το βίντεο των παιδιών:

Επίσης κάνοντας κλικ στον σύνδεσμο που ακολουθεί μπορείτε να δείτε τις δράσεις όλων των σχολείων που συμμετείχαν στο πρόγραμμα πανελλαδικά αλλά και υλικό για γονείς ,εκπαιδευτικούς και μαθητές πάνω στο σημαντικό αυτό θέμα.